Stacja XV. Kościół Św. Jana Ewangelisty

26 lutego 2016 r. piętnastym Kościołem Stacyjnym był nasz kościół Św. Jana Ewangelisty. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Marek Marczak.

„Zazdrość trudny do wyplenienia chwast życia duchowego – mówił Biskup Marczak przypominając, że właśnie zazdrość jest centralnym punktem odniesienia dzisiejszych czytań mszalnych.

O zazdrości mówił też Dante Alighieri w „Boskiej Komedii”, w części zatytułowanej czyściec przedstawił ludzi zazdrosnych odmawiających jako pokutę Litanię do wszystkich Świętych. W ten sposób przyzywają oni pomocy mężczyzn i kobiet wszystkich czasów, którzy znajdowali radość w dobru, którego doświadczali sami lub ich bliźni. Ludzie zazdrośni, gdy zostaną oczyszczeni ze swojego grzechu będą mogli widzieć wszystko we właściwy sposób. Podobnie jak święci do których litanię odmawiają, będą umieli czerpać satysfakcję z dobra, którym cieszą się inni oraz być wdzięczni Bogu za swe własne dobro.

Człowiek zazdrosny ciągle boi się coś utracić, uznając w ten sposób jakąś wyższość innych. Dlatego pielęgnuje w sobie nienawiść do talentów albo do powodzenia innych. Konsekwencją takiego podejścia do ludzi jest pragnienie, by takie osoby unicestwić lub pozbawić je ich szczęścia, oczernić.

Ksiądz Biskup mówił również o tym, że każdy z nas powinien sobie zadać pytanie: Czy jestem zazdrosny? Czy zazdroszczę ludziom ich szczęścia, ich dóbr, które posiadają? Czy może zazdroszczę ludziom ich kariery, miejsca w społeczeństwie, uznania, dobrego imienia ? Czy może zazdroszczę innym, że lepiej im się wiedzie? I czy jestem gotowy, aby zrobić rachunek sumienia i sprawdzić czy nie jest obecna w moim sercu zazdrość albo zawiść.

Warto sobie zadać pytanie czy potrafimy cieszyć się ze szczęścia innych ludzi. Czy może ciągle próbujemy znaleźć słabości i grzechy naszych bliźnich i ciągle robimy rachunek sumienia, ale ciągle innym, a nie sobie- mówił Ksiądz Biskup Marczak.

Źródło © Archidiecezja Łódzka. Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej.