Październikowe „Dialogi w Katedrze”

Październikowe „Dialogi w Katedrze”, których tematem była „Obecność Krzyża”, rozpoczęły się od wprowadzenia do Bazyliki Archikatedralnej Symboli Światowych Dni Młodzieży, które w tych dniach pielgrzymują po terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Dzisiejszy świat odrzuca krzyż, jak przeciwstawić się temu? Kobieta lat 53.

Czy zdaniem Księdza Arcybiskupa obecność krzyża powinna być przedmiotem debaty społecznej? Mam wrażenie, że mówienie o Krzyżu, wywołuje niepotrzebne napięcie i zamęt. Mężczyzna lat 25.

Jak zapobiec tendencji dążącej do usuwania krzyża w szkołach i miejscach publicznych? Czemu ludzie wstydzą się znaku krzyża, który jest dla nas chrześcijan tak ważnym symbolem, Kobieta lat 20. Jakich argumentów mamy używać, aby w mojej szkole wisiały krzyże? Niestety krzyż jest tylko w klasie gdzie mamy religię. Dziewczyna lat 17.

Następnie pojawiły się pytania od zebranych w katedrze.

Na spotkanie w Katedrze Łódzkiej przybyły delegacje ze wszystkich parafii Archidiecezji, aby poprzez udział w Dialogach w Katedrze, wspólnej modlitwie i adoracji Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, przygotować się do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w przyszłym roku.

Po adoracji Ksiądz Arcybiskup Metropolita poświecił miniatury Świętych Symboli ŚDM, a następnie odbyło się wyznanie wiary wszystkich zebranych w Katedrze. Następnie delegacje parafii Archidiecezji Łódzkiej otrzymały z rąk Arcybiskupa Jędraszewskiego miniatury Symboli ŚDM, by znalazły się w każdej parafii i przypominały o zbliżających się wydarzeniach w Krakowie.

Na zakończenie Metropolita Łódzki udzielił błogosławieństwa i zaprosił na kolejne dialogi już w listopadzie.
.

Źródło © Archidiecezja Łódzka. Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej.