Dialogi w katedrze o „Moim miejscu w Kościele”

„Moje miejsce w Kościele”- to temat czerwcowych Dialogów w Katedrze, które odbyły się w piątek 13 czerwca o godz. 19.30. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania wiernych dotyczące ich miejsca, roli i zadań we wspólnocie Kościoła Katolickiego.

1. Wielu z nas ma swoje miejsce w Kościele: ta sama ławka, ten sam kościół. Ale chyba nie o to chodzi. Dlaczego taki temat spotkania? Co to znaczy mieć miejsce w Kościele?

Abp Marek Jędraszewski powiedział, że każdy w Kościele ma swoje miejsce i swoje powołanie, ale to nas wszystkich łączy i świeckich i duchownych to apostolstwo. „Każdy jest, bo musi być świadkiem Chrystusa, przedłużeniem Jego słowa, Jego życia. Każdy zatem z nas w jakiejś mierze musi być Sakramentem Chrystusa, tzn. widzialnym znakiem obecności tam gdzie jest”. Jako przykład takiej postawy Arcybiskup Marek podał postać Ojca Św. Jana Pawła II: „ci, którzy mieli okazję spotkać Jana Pawła II wiedzieli, że to święty człowiek, świadek Chrystusa”.

2. Kim jestem? Po co jestem w Kościele? Jakie znaczenie ma moje życie pośród wielu istnień?

Na Kościół nie możemy patrzeć jako na zbiór niezależnych, obojętnych dla siebie atomów. Tworzymy w Kościele jeden Boży Lud i dlatego mówi się bardzo często o Kościele, że jest Matką, Matką, która rodzi, a skoro Kościół jest Matką, to my wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami. To w Kościele odkrywamy swoją godność, bo w Kościele każdą i każdego z nas takimi, jakimi jesteśmy, chce Pan Bóg. To On chciał, żebyśmy istnieli i chce, żebyśmy doszli do szczęścia wiecznego i Jemu na nas zależy i On nas kocha. Nie jesteśmy bezimiennymi istotami. Jesteśmy istotami powołanymi do życia przez Boga i przez Niego kochanymi. Odkrywanie tego, kim jesteśmy i po co jesteśmy to nieustanne odkrywanie naszej chrześcijańskiej godności.

3. Czy każde prześladowanie powoduje wzrost wspólnoty Kościoła?

To pytanie nawiązuje do stwierdzenia, że „zasiew, który sprawia, że Kościół wzrasta jest krew chrześcijan, krew męczenników.” Z tego stwierdzenia można wyciągnąć wniosek, że tam gdzie jest męczeństwo tam wzrasta Kościół. W starożytnym Rzymie chrześcijanie byli szczególnie prześladowani, a jednak Kościół odżywał, stawał się młody, coraz bardziej żywotny i silny. Tą moc Kościołowi dawał Chrystus, który mówił, że „bramy piekielne go nie przemogą.”

4. Wielu moich znajomych nie chodzi do Kościoła: są np. po rozwodach i czują się odepchnięci. To naprawdę dobrzy ludzie. W pracy tłumaczę im, że jest dla nich miejsce we wspólnocie Kościoła. Mam jednak wrażenie, że w Kościele jakoś nie potrafimy przygarnąć tej grupy ludzi. Czemu nie zorganizować dla nich specjalnych spotkań, pogadanek, posłuchać ich?

Abp podkreślił, że osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej nie wolno nam eliminować i odsuwać od Kościoła. My musimy być jak najbardziej otwarci, by wspomagać ludzi, którzy znaleźli się, będąc ciągle w Kościele, w trudnej sytuacji. By ich swoją postawą nie odtrącać, ale pokazywać, że chrześcijanami ciągle są. My jako członkowie Kościoła mamy być narzędziami i kanałami Bożego Miłosierdzia.

5. Nurtuje mnie myśl: czy dla osób rozwiedzionych, zabójców, homoseksualistów jest miejsce w Kościele? Proszę Księdza Arcybiskupa o wyjaśnienie.

Kościół to wspólnota ludzi dotkniętych skutkami grzechu pierworodnego, z osobistymi słabościami. Jest to wspólnota ludzi narażonych na różne pokusy. Dlatego każda Msza Święta rozpoczyna się od wyznania naszych grzechów.

6. Jak lekarze i studenci medycyny, którzy są sygnatariuszami deklaracji wiary mają się odnaleźć w Kościele i czy aby zadowolić społeczeństwo mamy medycynę podzielić na katolicką i niekatolicką?

Konstytucja Polski mówi o wolności sumienia i religii, a więc każdy ma prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem. Tak więc wszyscy, którzy oskarżają prof. Chazana i innych sygnatariuszy, chcą łamać konstytucję. To oni powinni być oskarżani o łamanie prawa.

Źródło: Archidiecezja Łódzka